Köögiviljapuljong
Selle asemel, et toidu tegemisest järele jäänud köögivilja koored jm hea kraam ära visata, siis kogu need hoopis kokku. Minul on sügavkülmas kilekott, mida pidevalt täidan erineva kraamiga. Kui on piisav kogus ( ehk keskmine potitäis) koos, siis keedan sellest väga mõnusa puljongi.
Kõiki jääke muidugi puljongiks keeta ei sobi ( näiteks kartulikoored ), aga väga palju kraami saab kasutada. Minul lähevad puhtad porgandi koored, sibulakoored, varsselleri jupid, küüslaugu koored ja varred, paprika sisud koos seemnetega, maitsetaimede varred samuti. Üldiselt kasutan maitsetaimedel lehed ära ja varred viskasin varem minema. Nüüd keedan nendest maitsva ja aromaatse puljongi.
Kui potitäie jagu koori on koos, siis valan koti sisu potti ja lisan veel paar pipratera, loorberilehe, võib-olla ka vürtsitera. Soola aga ma puljongile ei lisa.
Valan vett nii palju, et koored oleksid kaetud ja panen puupliidi tagumisse nurja vaikselt podisema. Ma selliseid toidu tegemisi, mis kauem aega võtavad, teengi siis, kui puupliidi all on tuli. Elektriga ei raatsi puljongit keeta jakiiresti seda nagu ka teha ei saa :).
Ma sain “Jah, see on vegan!” FB grupist hea soovituse lisada keetmise ajal potti ka sidrunheina. Ma poest pole seda leidnud, seega kasvatasin ise. Hetkel talvitub see jahedas kütmata ruumis, aga kasutada pole veel raatsinud :D. Terve paki seemnete peale sain vaid ühe taime. Sel aastal teen uue katse ja kui rohkem taimi õnnestub kasvatada, siis saan edaspidi ka puljongisse lisada.
Sidrunheina taim praegu selline
Sidrunhein annab toidule mõnusa sidruni maitse ja lisaks rikastab kasulike mineraaldide ja vitamiinidega.
Kui olen keedetud puljongi valmis saanud ja maha jahtunud, siis on kurnamise aeg.
Nüüd on nii porganditest, sibulatest, küüslaukudest, paprikatest küll viimane võetud ja enam midagi välja ei pigista, Minul rändavad need jäägid kompostikasti, kust siis mõne aja pärast muutub see mullaks ja saan kasutada aiamaal. Nii et esialgu sellest, mis tundub olevat prügi, osutus hoopis palju väärtuslikumaks, kui natukenegi mõelda :).
Kurnatud puljong rändab purkidesse hoiule ja seejärel külmkappi, kus ta säilib ca nädal. Nii et väga kauaks seda külmikusse unustada ei saa. Mina kasutan seda suppides, hautistes, kastmetes, ka pasta keetmisveele saab seda lisada. Annab toidule palju parema maitse ja ka palju kasulikke aineid 🙂
Ohhoo, kui põnev!
Aitäh jagamast, kartulikoortest ja porgandi koortest teen puuküttega pliidil praeahjus krõpsud, aga puljongit ei teadnudki.
Läheb jääkide kogumiseks. 🌸💚
Oo, see koorte kasutamine krõpsudeks on küll lahe idee. Kui taas värsket oma aiast saama hakkan, siis läheb kindlasti katsetuseks 🙂