Mustika krõbedik
Mu lemmik marjad on mustikad. See kohalik super mari on maitsev, kasulik ja kasvab ohtralt meie metsades. Ainult mine ja korja ja ma korjangi 😀 ja niimoodi igal suvel.
Pool minu sügavkülmakirstust läheb mustikate alla ja need on igaks uueks hooajaks ka otsas.
Aga jagan teiega ühte ülilihtsat ja tervislikku magustoitu, mis mulle endale hullult maitseb. Ja koostiosi saab ka enda soovide järgi kohandada. No mustikaid ära asendama hakka, siis see pole see 😀
Originaalpostitus on minu kõige lemmikumalt lehelt:
Magustoit peab ka magus olema, seega ma natuke lisan magusainet rohkem kui retseptis kirjas on. Magusainena kasuta seda, mis kodus on- agaavisiirup, stevia, kookossuhkur, ksülitool, datlipastat jne.
Ma segan 4 dl mustikaid 2 spl chia seemnetega, nendele lisaks läks datlipastat mõni spl, poole sidruni mahl.
Segasin ära ja panin vormi. Kasuta väiksemat vormi ( mul oli 18 cm läbimõõduga vorm), suurema jaoks tee topelt kogus. Aga sellest saab 4 magustoidu portsionit.
Datli pastat teen mina nii- kontrollin, et datlitel kive sees pole, panen kaussi ja kallan peale keeva vee.
Lasen nendel liguneda ca 15-20 minutit, kurnan vedeliku teise kaussi ja panen datlid kitsamasse sügamasse kaussi. Nüüd hakkan sedasama leotusvedelikku lisama ja saumikseriga püreestama.
Töö käigus saad aru, et kui vaja vedelikku juurde panna. Püreesta niikaua kuni on mõnus ühtlane pasta tekkinud. Seda võib korraga rohkem valmis teha, seisab külmkapis ca 5 päeva, sügavkülmas kauem.
Aga siis krõbediku jaoks sega pool tassi mandlijahu veerand tassi piimaga, lisa pool tassi kaerahelbeid, pool tl soodat ( pigem vähem kui rohkem), poole sidruni mahl, natuke riivitud sidruni koort, sõrmeotsaga soola, paar spl kookossuhkrut.
Nüüd jaga kate ühtlaselt mustikatele ära ja pane ahju 190° ja küpseta ca 35 minutit.
Mina ütlen ausalt, et ma küpsetan puupliidi ahjus ja pole õrna aimugi, mis temperatuur seal on. Valmis saab siis, kui pealt on mõnusalt krõbedaks ja tumedamaks muutunud 🙂
Mõnikord ka natule kõrbeb, aga see mõnus magustoit saab alati söödud :).
Kui hakata mõtlema, mis toitaineid see magustoit pakub, siis see on lausa uskumatu:
kaaliumi, C-vitamiini, kaltsiumit, A-vitamiini, magneesiumit, fosforit, folaate, omaga 3-rasvhappeid, valku, kiudaineid, aintioksüdante, kaaliumi, rauda, E-vitamiini, B-vitamiini, joodi jpm.
Minu lemmikumatest lemmikud koostisosad magustoidu valikul on üldse marjad ja kaerahelbed ja seemned. Kui veel mingi tõeliselt hea retsepti leian, jagan kindlasti teiega ka 🙂
Samas ega ma ise ka heast soovitusest ära ei ütle, nii et jagage aga enda lemmikuid ka 🙂