Kui pikalt ette planeerite toidukordi oma perele?

Pole enam vist mingi uudis, et ette planeerimine on suurim viis säästa pere eelarvelt. Lisaks raha säästmisele kaasneb sellega tihti ka keskkoonna säästmine, mis on ka loogiline. Ette planeerimine aitab ennetada raiskamist ja sellega saame vähendada oma jalajälge.

Mis veel on väga oluline- see on aeg. Mäletan veel seda aega, kus iga õhtu peale tööd läksin poodi ja alles seal mõtlesin, mida õhtuks perele süüa teha. Ma raiskasin nädalas ca 4-5 tundi toidupoodides käimise peale. Nüüd teen suurema sisseostu ca korra nädalas ja põhiliselt ostan ette ära nädala köögi-ja puuviljad. Kuivaineid tellin suuremas koguses ja kartulikott on ka kodus olemas :), nii et neid varusid nii tihti ei täienda- tellin ca korra kuus hulgipoest kuivained ja jahusid harvem otse talust.

Kui ca 4 aastat tagasi hakkasin täpsemalt jälgima, kui palju kulub toidule, siis tulemus oli päris hirmus. Eks me sõime seda, mis maitses ja väga ei süvenenud, mida toit sisaldab ja palju see maksab.

Mõni kuu jälgimist ja ümber õppimist, sain toidukulud ca 60% soodsamaks. Ja mis kõige olulisem selle juures, et toidulaud muutus tervislikumaks. Nüüdseks olen leidnud hea tasakaalu rahalise kulu ja kvaliteedi osas. Saaks kindlasti toidulaua veel soodsamaks, aga siis hakkab puudu jääma toitanetest ja kuidas keha sellega lõpuks toime tuleb, ei ole teada. Aga eks kui muud enam süüa pole kui nisujahust makarone, siis tuleb neid süüa juhul kui alternatiiviks oleks nälgimine. Milliseks kujuneb olukord maailmas toidu osas, pole veel teada ja eks valmis tuleb olla ka perioodiks, kus toitu pole saada, või on väga piiratud toiduained poes.

Ma pole väga telefoni inimene ja mingeid äppe ei viitsi kasutada, siis minul on Google Drives oma fail loodud, kust siis tehtud otsetee nii arvutist kui ka telefonist.

Väga mugav seda vajadusel muuta, retsepte lisada ja märkusi teha, mida poest vaja tuua.

Järgmise nädala menüü näeb välja näiteks selline:

nadala menuu

Üldiselt on mul alati ka sügavkülmas kas valmis kotlette, pelmeene vms, kui kellelgi mingi lisandi soov tuleb. Üldiselt ise eelistan kala ja ka näiteks säinahakklihast kotlettide valmistamine pole suur töö, kui nende järgi isu tuleb. Neid ma kirja pole pannud ja no kui näiteks esmaspäeval tuleb õunakoogi isu, siis selle ka küpsetan 😀

Selles failis on mul teistel lehekülgedel ära lahterdatud erinevad retseptid linkidena, siis veel üks leht eriti tervilike toitudega ja eraldi veel erilised pärlid :). Sinna saavad need retseptid, mis on tervislikest koostiosadest ja tulevad välja ka veel eriti maitsvad. Sinna lehele ei pääse näiteks praetud peekon munaga, või sealihast kotletid majoneesi ja juustu kattega 😀 . Ma eraldi lehte tegema ei hakka nimetusega ” tervist kahjustavad toidud”, neid võiks pigem üldse mitte tarbida.

retseptid

Ja muidugi raamatud retseptidega. Olen ikka pigem vanamoodne ja raamatud on siiski aukohal. Kuigi jah, internet on täis tohutult häid retsepte andekatelt inimestelt, aga raamatuid fännan ka, eriti eestikeelseid 🙂 Paar raamatut on veel puudu, aga küll see kogu täieneb ajapikku.

raamatud

Nädalavahetusel üldiselt vaatan üle, mis kappi järgi jäänud on ja mis kiiresti vajaks realiseerimist, siis kasutan need ära. Ja pühapäeval uus plaan ja poes käik ja algab uus nädal uuesti.

Kuidas ja kas ka teie plaanite oma õhtusööke ette? Minul aitab selline tegutsemine kindlasti aega ja raha kokku hoida, aga eks igal perel omad harjumused ja kasulikud nipid :), aga mul oleks rõõm kui minu kogemus kellelegi kasu võiks tuua 🙂

Leave a Reply

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga